Home
Favorites
My Account
Menu
Common Core Sheets
Advertisement
x
Teacher Panel
>
My Account
Distance Learning Assignments
My Classes
Grade Book
Grade Scale
My Saved Sheets
Site Options
Spelling
>
Spelling Worksheets Maker
Premade Spelling Worksheets
Math
>
Daily Reviews Creator
Create-A-Test
Create-A-Flash Card
Sort By Grade
Addition
Subtraction
Multiplication
Division
Algebra
Angles
Area & Perimeter
Balancing Equations
Bar Graphs
Box Plots
Capacity
Cheat Sheets
Converting Forms
Counting
Decimals
Division
Drills
Fact Families
Factors
Fractions
Grids
Lines
Line Graphs
Line Plots
Mean, Median, Mode & Range
Measurement
Money
Multiplication
Multistep Problems
Negative Numbers
Order of Operations
Patterns & Function Machines
Percent
Pictographs
Pie Graphs
Probability
Properties
Ratios
Rounding
Shapes
Statistics
Subtraction
Tally
Tape Diagrams
Temperature
Time
Trigonometry
Value & Place Value
Variables
Weight
Venn Diagrams
Volume
Drills
Search Premade Sheets
reading
>
comprehension - insects
comprehension - arachnids
comprehension - reptiles
comprehension - mammals
comprehension - birds
social studies
>
Geography
Primary & Secondary Sources
Timelines
Create-A-Sheet
science
>
Tools
Volume
Create-A-Sheet
Language Arts
>
Improving a Paragraph
Create-A-Sheet
Teacher Panel
>
My Account
Distance Learning Assignments
My Classes
Grade Book
Grade Scale
My Saved Sheets
Site Options
Languages
>
spanish
german
russian
italian
vietnamese
french
english
Help Support the Site
>
Patreon
Paypal
Other Stuff
>
Fun Sheets
Coloring Sheets
How to Use Worksheets
Contact & Comment
Multiplication within 100 - One atta Time
☰
Reset Score
Skip Problem
Customize
language
>
English
Spanish
French
German
Italian
Russian
Vietnamese
Keypad
>
Generate Results Printout
Correct
0
+1
Incorrect
0
+1
Score
0
Waiting on your teacher to grade.
COMPLETE!
Correct!
Incorrect
Assignment Complete
An electric saw cost seven times as much as a manual saw. A manual saw cost two dollars. How much does an electrics saw cost?
1
Check Answer ✔
Submit
Next Problem ➔
Undo
Redo
Draw
Eraser
Numbers
Pan
Reset View
Clear Canvas
12
8
Color
Count Up
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
.
+
-
×
÷
=
×
Unknown Product
Group Size Unknown
Number of Groups Unknown
Equal Groups
There are 3 bags with 6 plums in each bag. How many plums are there in all?
There are 3 bags with 6 plums in each bag. How many plums are there in all?-m
Ex.
Measurment Example
If 18 plums are shared equally into 3 bags, then how many plums will be in each bag?
If 18 plums are shared equally into 3 bags, then how many plums will be in each bag?-m
Ex.
Measurment Example
If 18 plums are to be packed 6 to a bag, then how many bags are needed?
If 18 plums are to be packed 6 to a bag, then how many bags are needed?-m
Ex.
Measurment Example
Arrays, Area
There are 3 rows of apples with 6 apples in each row. How many apples are there?
What is the area of a 3 cm by 6 cm rectangle?
Ex.
Area example.
What is the area of a 3 cm by 6 cm rectangle?-Real
Ex.
Area example. (real world)
If 18 apples are arranged into 3 equal rows, how many apples will be in each row?
A rectangle has area 18 square centimeters. If one side is 3 cm long, how long is a side next to it?
Ex.
Area example.
A rectangle has area 18 square centimeters. If one side is 3 cm long, how long is a side next to it?-Real
Ex.
Area example. (real world)
If 18 apples are arranged into equal rows of 6 apples, how many rows will there be?
A rectangle has area 18 square centimeters. If one side is 6 cm long, how long is a side next to it?
Ex.
Area example.
A rectangle has area 18 square centimeters. If one side is 6 cm long, how long is a side next to it?-Real
Ex.
Area example. (real world)
Compare
A blue hat costs $6. A red hat costs 3 times as much as the blue hat. How much does the red hat cost?
A blue hat costs $6. A red hat costs 3 times as much as the blue hat. How much does the red hat cost?-m
Ex.
Measurment Example
A red hat costs $18 and that is 3 times as much as a blue hat costs. How much does a blue hat cost?
A red hat costs $18 and that is 3 times as much as a blue hat costs. How much does a blue hat cost?-m
Ex.
Measurment Example
A red hat costs $18 and a blue hat costs $6. How many times as much does the red hat cost as the blue hat?
A red hat costs $18 and a blue hat costs $6. How many times as much does the red hat cost as the blue hat?-m
Ex.
Measurment Example
For Each / Every
A class had 3 boys. For each boy in the class there were 6 girls. How many girls were in the class?
A class had 18 girls and 3 boys. For each boy in the class, how many girls were there?
A class had 18 girls. Which is 6 girls for every boy. How many boys were in the class?
Changes here will reset your score
I understand
Save
×
Name
Do Not Include Problems
Create PDF
Advertisement